LIFE LATESTadapt

Looduspõhiste ja nutikate lahenduste portfelli väljatöötamine ja demonstreerimine linnade kliimataluvuse parandamiseks Lätis ja Eestis ( „Developing and demonstrating portfolio of nature based and smart solutions for improving urban climate resilience in Latvia and Estonia" )

Kaasrahastaja: Komisjoni Kliima-, Infrastruktuuri- ja Keskkonnaagentuur (CINEA)


Projekti faktikast

 

Projekti tunnus: LIFE21-CCA-EE-LIFE LATESTadapt/101074438
2 riiki ja 16 partnerit

Projekti juhtpartner: Viimsi vald

Partnerid Eestist: Haapsalu linn, Rakvere linn, Narva linn, Võru linn, Tallinna Tehnikaülikool, MTÜ Balti Keskkonnafoorum (Eesti) ja Nordic Botanical OÜ

Partnerid Lätist: Riia linn, Valmiera omavalitsus, Cesise linn, Läti Regionaalarengu ja Keskkonnaministeerium, MTÜ Balti Keskkonnafoorum (Läti), Riia Tehnikaülikool, Läti Keskkonnauuringute Keskus ja MTÜ Baltic Coasts.

Projekti elluviimise periood: ligemale 5 aastat (september 2022 kuni august 2027)

Projekti maksumus:

Projekti kogueelarve on 5 144 488 eurot. Võru linna eelarve projektis on  330 705 eurot, sh programmi toetus (60%) 198 423 eurot, linna omafinantseering (25%) 82 676 eurot ja Eesti riigi (KIKi kaudu) kaasfinantseering 49 606 eurot. (15%).

 

Projekti eesmärgid

Projekti üldeesmärk on rakendada erinevaid valgala põhiseid sademevee käitlemise kombineeritud lahendusi, et suurendada Eesti ja Läti omavalitsuste suutlikkust toime tulla äärmuslike ilmaoludega, kiirendades nii kohalikul kui ka riiklikul tasemel digi- ja rohepööret. Loodavate lahenduste puhul võetakse arvesse parimaid praktikaid nii sademevee taristu digitaallahendustest (näiteks targad sademeveesüsteemid) kui ka rohe-sini taristu projektidest, kus olulisel kohal on linnalisse ruumi sobituvad looduspõhised lahendused.

Võru linnas on kavas rajada Võrusoo piirkonna näidisala, et lahendada sealne drenaaži- ja sademeveesüsteem nii, et esmalt käideldakse sademevett tööstusalal tegutsevates ettevõtetes või muudes lähipiirkonna rajatistes ning seejärel juhitakse eelnevalt puhverdatud sademevesi Tamula järve. Taolise lahenduse puhul puuduks vajadus kallite süsteemide ja eraldi pumbajaama rajamiseks. Selleks on esmalt vaja koostada piirkonna drenaaži- ja sademevee mudel, et hinnata aastaaegadest sõltuvaid ärajuhitava vee mahtusid. Uuringute ja mõõtmiste järel valmib ehitusprojekt, mis arvestab maksimaalselt üleliigse vee taaskasutust ning pakub majanduslikult teostatava lahenduse liigvee ära juhtimiseks Tamula järve.

Lõpptulemusena valmivad näidisalal keskkonnasäästlikud rajatised, mille abil lisaks vee ärajuhtimisele saab drenaaži- ja sademevett koguda ka näiteks kastmise või haljastamise eesmärgil, tööstusalal tegutsevates ettevõtetes (nt tehnoseadmete pesuveena) jne.

LIFE LATESTadapt projekti (nr 101074438 LIFE21-CCA-EE-LIFE LATESTadapt) rahastab EL LIFE programm, mis katab 60% projekti abikõlblikest kuludest. Läti partnerite omaosaluse katab täielikult Läti riiklik regionaalarengu agentuur ja kolmandiku Eesti poole partnerite omaosaluse summast katab Eesti Vabariigi Keskkonnaministeerium.

 

Olulised veebilehed

Projekti koduleht  

Projekti eestikeelne koduleht https://lifelatestadapt.viimsivald.ee/et/home-eesti/

Lisainfo

Projekti üldkoordinaator - Tanel Mätlik; tanel.matlik@viimsivv.ee

Võru linna tegevuste projektijuht - Indrek Tamberg; indrek@keskkonnalahendused.ee,

tel. 5109135