Uudiste arhiiv

Uudiste arhiiv on grupeeritud aastate kaupa.

2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021

Uudised 2016

Näituste avamine Vana-Võromaa Kultuurikojas

3.veebruaril kell 17.00 toimub kahe näituse avamispidu Vana-Võromaa Kultuurikojas.

Taani kunstnik Lars Winther (snd 1959) on iseõppijast kunstnik- naivist ja luuletaja, kes on maalimisega tegelenud alates 2004. aastast. Winther kuulub 1996. aastast Taani Kirjanike Liitu, ta on avaldanud mitu luuleraamatut ning armastab oma luulet ka avalikult esitleda. Tema maalide kohta on üks taani kunstiajaloolane öelnud tabavalt, et tegemist on kaasaegse naivismiga läbi Rubiku kubiku prisma. Winther, kes tänasel päeval elatub kunsti tegemisest, oli noorena poksija.

Külma ja valget uut aastat tervitab värvikirevate teostega lego sünnimaa tunnustatud kunstnik Lars Winther. Kunstnik kelle jaoks on igav teha n.ö. tavalist kunsti. Ta eirab teadlikult seda, mida klassikaline kunstiõpetus kompositsiooni, perspektiivi, valguse ja varju jnr kohta ütleb.

Eelmise aasta juulis oli naivisti teosed üleval Viljandis Kondase keskuses, mis on Eesti kõige naivismisõbralikum kunstiasutus: keskusele nime andnud Paul Kondas oli ju üks meie tuntumaid naiviste. Sügisel rändasid teosed Jõgevale Betti Alveri muuseumisse. 

Eesti kunstnik Tiina Kaljuste (snd 1969) on lõpetanud 1995. aastal Eesti Kunstiakadeemia keraamika eriala.

Kunstnik toob meieni näituse 47 profiili, mis käsitleb taandamist.

Näitus on alguse saanud üsna levinud tõsimeelsest soovist lahterdada ja taandada inimesi juhuslikult kokkulangevate sarnasuste põhjal mingitesse piiritletud rühmadesse. Kalduvusele teha suuri üldistusi ja lihtsustusi, keerab kunstlik vindi peale, kasutades selleks inimese nägu profiilis.

Kaljuste tutvustab näitust järgnevalt: "Profiilis nägu saab vaadata kõrvalt, sest ta ise ju vaatab kõrvale. Ei pea suhtlema ja suhestuma nagu otsa vaatava näo puhul. Saab olla vaatleja. Profiilide tegemiseks valisin materjalid, mille erinevad omadused ja teostamisviisid iseloomustavad ja rõhutavad ümbritseva suhtumist mõnda inimesse või mõne inimese suhtumist ümbritsevasse. Proovisin võimalikult lihtsate vahenditega teha suuri üldistusi. Kuigi ma olen pidanud võrdselttähtsaks töö visuaalset külge, materjali ja pealkirja, võib seda näitust vaadata nagu dekoratiivset protsessiooni ja jätta minupoolsed seletused kõrvale."

Näitus jääb avatuks 28.veebruarini. 
Vana-Võromaa Kultuurikoda tänab Kondase Keskust.

Jana Huul
Vana-Võromaa kultuurikoda
avatud K-P 10.00- 18.00