Uudiste arhiiv

Uudiste arhiiv on grupeeritud aastate kaupa.

2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 

Uudised 2013

« Tagasi

Jääle minek on muutunud ohtlikuks

Päikesepaisteliste ilmade saabudes ei ole veekogudel õhukeseks muutunud jääkiht turvaline ja võib raskuse all kergesti murduda. Päästeamet palub inimesi hoiduda nõrgale jääle minekust, sest see on eluohtlik.

Kevadel sulatab soe päikesepaiste veekogude jää õhukeseks, kuid vesi selle all on tapvalt külm. Inimest kannab üldjuhul vähemalt 10 cm paksune jää, ent looduslikul veekogul jääle minek ei ole kunagi päris ohutu. Jää paksus ja tugevus võivad veekogu piires olla väga erinevad. Eriti õhukeseks on muutunud jää sildade juures, kõrkjate ümbruses ning allika- ja suubumiskohtades. Samuti on voolava veega veekogus jää alati nõrgem kui järves või tiigis. Kevadel võivad jääolud muutuda tundidega – hommikul ületatud jõe- või järvejää ei pruugi õhtul inimest enam kanda.

Jää on alati pakkunud huvi ja põnevust lastele, kes ohtusid ei taju. Päästeamet palub lapsevanematel mitte jätta lapsi veekogude läheduses järelevalveta ja selgitada neile jääle mineku ohtusid. Jää, mis ühte last kannab võib mitme lapse raskuse mõjul kergesti murduda. Igal aastal on juhtunud traagilisi õnnetusi väikeste lastega, kes on vanema teadmata läinud õhukesele jääle ja läbi selle vette vajunud. Käesoleva aasta veebruaris kukkus Viljandimaal läbi tiigijää 7-aastane poiss, kes uppus.

Ka kalameestel tuleb reaalselt hinnata õrna jääga seotud ohtusid. Jääst läbi vajumisel võib inimene uppuda vaatamata ujumisoskusele, sest külm vesi halvab tegevusvõime mõne minutiga. Jäisesse vette kukkudes võib täiskasvanud inimene kaotada teadvuse kuni 10 minuti jooksul, lapsed ja vanemad inimesed veelgi varem. Väga oluline on, et jäässe tehtud kalastamisaugud on selgelt ja kaugele nähtavalt märgistatud!

Päästeamet palub kõigil olla tähelepanelik ning ohtlikku olukorda märgates paluda jääl viibijatel sealt kohe lahkuda. Õrnale jääle minek on väga tõsine risk, millega võib ohtu seada nii iseenda kui ka päästma tulnud kaaslaste elu. Juhtunud õnnetusest tuleb kohe teatada hädaabinumbril 112.

Astra Pintson-Käo
pressiesindaja
Lõuna päästekeskus
Päästeamet
e-post: astra.pintson-kao@rescue.ee
tel 5308 1211, 7337326