Uudiste arhiiv

Uudiste arhiiv on grupeeritud aastate kaupa.

2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021

Uudised 2010

« Tagasi

Võru Linnagaleriis avatakse kolm uut näitust

10. mail kell 18 avatakse Võru Linnagaleriis (Võru kultuurimajas Kannel, Liiva 13, Võru) kolm uut näitust:

Eesti Nahakunstnike Liidu näitus "Paikkond"

10.05.10 – 28.05.10

Näitusel eksponeeritakse nahakunstnike töid vaipadest kaasaegsete installatsioonideni. Iga kunstniku tööpind on kindla suurusega etteantud "oma paik", mille piires ta naha võimalusi kombates on teinud isikupärase kunstiteose. Kõigi autorite poolt loodu joonistab üheskoos sellest paljususest nn nahakunstnike koondportree.
Näituse märksõnadeks on koht, paik, oma nägu, olemus, mille kaudu portreteerida nahakunsti ja -kunstnikku. Lähtutud on nii klassikalistest teemadest, kuid avastatud on ka uusi vaatenurki ja tehnilisi võtteid nahakunsti senistest traditsioonilistest piiridest väljaspool.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Krista Simsoni graafikanäitus

10.05.10 – 28.05.10

Näituse moodustavad suureformaadilised värvilised õhukesele kangale trükitud pildid. Segatehnikas piltide juures on kasutatud koos nii digitrükki, joonistust ning kirjutatud tekste, samuti maali elemente. 
Samas segatehnikas pilte näitas Simson 2009. aasta juulis toimunud näitusel Viinistu Kunstimuuseumis, aga suur osa tehnilisi ning graafilisi võimalusi jäi tookord kasutamata. Nende, loodetavasti nii mõtteliselt kui trükitehniliselt huvitamate ideede, realiseerimiseks ja eksponeerimiseks on nüüd see uus näitus.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Anna Hints ja Marja-Liisa Plats: ühisnäitus „Juurte juurde"

10.05.10 – 28.05.10

Näituse teemaks on põlvnemine ja identiteedi juured. "Juurte juurde" näitusetöid ühendab muld. Mõlema autori päritolu juured asuvad Vana-Võrumaa mullas. Näituse eesmärgiks on otsa vaadata just neile, oma juurtele.
Millistes seostes on päritolu ja identiteet? Kui palju on juurte juures valikuvõimalust? Kas "juured" on paik, kus me kasvasime üles? On see kultuuriruum, keel, esivanemad või midagi täiesti abstraktset? Ühelt poolt on uhkus teada oma päritolu, teisalt kaasneb selle teadmisega ebamugavus. Vaadata otsa oma emale, tähendab vaadata otsa oma päritolu paratamatusele. Ma võin küll vahetada oma nime või rahvust, aga mu geenid sellest ei muutu. Võin lõigata end meheks või naiseks, kuid ma jään alati mäletama seda, kellena alustasin. Minu bioloogilised isa ja ema jäävad minuga, kuigi mul on valik öelda "ema" kellele tahes.
Inimese juured on nagu taime juured. Need on organismi see osa, mille abil kinnituda millegi külge, mis annab jõudu, toitu ja tuge ning aitab kasvada. Ma ei pruugi oma juuri ise tunnetada. Võin tunnetada valusalt just nende puudumist.
Ka mäletamine on koormav. Kui palju on võimalik eemalduda geenides ja meemides edasi antavast mälust? Kas juuri saab mugavalt vältida seepärast, et nad on esmapilgul nähtamatud, kusagil all? 
Rääkides mullast, ei saa rääkimata jätta surmast. Kõikidest valikuvõimalustest hoolimata on üks paratamatus. Mullane suu näitusel seob elusaid ja surnuid, perekonda ja maad, räägib inimeseks olemise bioloogilise paratamatuse juurest. 
Näituse avamisel esineb ansambel Vaikuse Koosolek (Anna Hints, Marja-Liisa Plats, Maria Rõhu), mis ekperimenteerides hääle tekitamise erinevate võimalustega läheneb uue nurga alt regilaulude suulisele pärimusele. 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Näitus ootab huvilisi esmaspäevast reedeni kell 12 – 18:30 kuni 28. maini 2010. Näituse külastamine on tasuta.

 

Lisainfo: Jana Huul, Võru Linnagalerii
tel 78 28 740; 53 016 003 / e-kiri: jana.huul@vorukannel.ee