Uudiste arhiiv

Uudiste arhiiv on grupeeritud aastate kaupa.

2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021

Uudised 2010

« Tagasi

Võro Liivaliinas üleelusuurused liivakoogid

VÕROL SAA LIIVAKUUKÕ KÜDSAMISEST KUNST !

10. juulil avatakse Võrus Tamula järve uuel rannapromenaadil suurte liivaskulptuuride ansambel. Töö kavandamisel on skulptorid seekord läinud liivaskulptuuride juurte juurde ja teevad liivakujudeks üleelusuurused liivakoogid, kasutades tuntumaid laste liivavorme, millega vast igaüks meist lapsepõlves rannas mänginud on. Liivakujude autoriteks on Henry Timusk, Kalle Pruuden ja Kalev Järvik.

Skulptor Kalle Pruuden: „ Me teeme monumentaalse skulptuuri abil nähtavaks ühe pealtnäha vähetähtsa osa linna ja selle elanike vahelisest koosmõjust – teostavad lapsed liivalosse ehitades ju mõneti oma fantaasiaid kodu ja linna keskkonnast. Selline liivaskulptuuride ansambel sobib suurepäraselt Tamula ranna uuenenud linnamaastikku."

Nagu eelnevatel aastatelgi lööb Võro Liivaliina valmimisel kaasa ka Võru rahvas eesotsas kõige nooremate liivaskulptoritega. Laupäeval kell 11.00 algab Tamula rannas laste ja perede liivaskulptuuride ehitamine, mille teemaks on seekord Võru linnapäevade moto: Linn kui muinasjutt. Registreerimine toimub kohapeal pool tundi enne algust. Abiks on juba kodus ette valmistatud plastiliinist kavand.

Liivakuju kerkib ka Kubija Hotelli juurde, mis on Liivaliina tegijate hubaseks koduks Võrus. Kubija hotell on välja käinud ka mõtte talvise lumelinna ehitamiseks.

Võru linn korraldab juba neljandat aastat liivaskulptuuride ehitamist Eestis, luues sellega uut traditsiooni Lõuna-Eesti kultuurimaastikul. Eestis on selline üritus esimene omalaadsete seas, kuid laias maailmas on erinevad jää-, liiva- ja lumeskulptuuride üritused – sümpoosionid, võistlused ja muidu tegemised – viimastel kümnenditel suurt populaarsust kogunud. Skulptorite jaoks seisneb tundide ja päevadega mõõdetava elueaga skulptuuride võlu just mängulustis ja teadmises, et kõik loodu on tegelikult kaduv.

Liivaskulptuuride ehitamine algas 6. juulil. Valminud skulptuurid avatakse laupäeval, 10. juulil kell 13.00 ja kujud jäävad randa suve lõpuni. Avamispäeval viiakse Tamula rannas läbi peredele ja lastele suunatud minisümpoosion (algusega kell 11), kus skulptorite ja huvijuhi abiga saavad ka väikesed kunstnikud liivakujude tegemisel kätt proovida. Osalejaid ootavad auhinnad.

Liivaskulptor Henry Timusk: "Liiv on huvitav ja põnev materjal – ühest küljest käepärane ja tuttav, kuid sellest saab teha ootamatult mastaapseid asju. Mängu ilu juurde kuulub ka liivakunsti kaduvus – kõik loodu ei pea olema igavene."

Liivaskulptuurifestivali korraldab MTÜ MaaÕhkTuliVesi, mis tegeleb liiva-, lume- ja jääskulptuuride valmistamise organiseerimisega. Tuntumaid üritusi lisaks Võro Liivaliinale on Lumelinn ning „Tule ja jää pidu".

Lisainformatsioon:
Indrek Leht
MTÜ MaaÕhkTuliVesi 
515 5365
indrek.leht@mail.ee

Marianne Mett
Võru Linnavalitsus
Avalike suhete spetsialist
tel 785 0948
e-post: marianne.mett@voru.ee