Uudiste arhiiv

Uudiste arhiiv on grupeeritud aastate kaupa.

2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 

Uudised 2010

« Tagasi

Vabaduse tänava värskem ilme

Linna heakord, rohelisus, kvaliteetsed kõnni- ja sõiduteed on olulised nii linnaelanikele kui külastajatele. Korrastatud linnaruum on kui visiitkaart ning meie, kes me igapäevaselt siin Võrus oma toimetusi tehes erinevaid trajektoore liigume, tunneme head meelt kõige selle üle, mis kaunina silma jääb. Võru on armas väike linnake. Lähiaastatel on korrastatud, rekonstrueeritud mitmed kesklinna kõnniteed ja pargialad. Palju on tehtud, teha on palju ja mõtteid on rohkemgi…

Jüri ja Vabaduse tänava ristmik ning Kesklinna park on linna üks olulisemaid keskpunkte. Kesklinna pargiga piirnev ala saab sel aastal värskenduskuuri. Olemasolev lahendus on hea, haljasriba kõrghaljastusega sõidutee ja jalakäijate ala vahel on klassikaline ja vajalik. Linnaruumis jätab aga olematust murualast ülekäidud puudealune pind ning lähiaastatel kuivamise tõttu mahavõetud kaskede kännud trööstitu mulje. Paljud linnakodanikud on juhtinud tähelepanu, et inimesed liiguvad üle murusaarte, jättes maha endast mudaraja. Inimeste hoolimatus on aga põhjustanud esteetilise ilme kadumise. 
Kasvavate kaskede tervislik seisund pole samuti dendroloogide poolt rohkem kui rahuldava hinde saanud. Juba 2005. aastal Kesklinna pargi puudehindamise raames läbiviidud uuringutel andis tunnustatud dendroloog Eino Laas soovituse antud lõigu kõrghaljastus välja vahetada. Lisaks on saanud puudele saatuslikuks veetorustiku paigaldustööd. Praeguseks on eemaldatud kolm kuivanud puud ja ühe kase kuivanud latv. 
Tänavu uuendatakse ka Jüri tänava ja Vilja tänava vahelise kõnnitee trükikoja poolne lõik.

Vabaduse tänava uus lahendus
Kui siiamaani on nii lapsevankriga emadele kui abivahendiga liikujatele Vabaduse tänava kõnnitee probleeme tekitanud, siis sel aastal korrastatakse ka kõnnitee plaadid. Samuti märgitakse maha ülekäigurajad ja teostatakse tänava joonimine, milleks kasutatakse termoplastikut.

Linnaruumi haljastuslahendused peavad vastama kolmele printsiibile – esteetilisus, funktsionaalsus ja ökonoomsus. Vabaduse tn uus lahendus täidab oma ülesannet eraldusribana jalakäijate ja sõidutee vahel ning on pilkupüüdev ja praktiliselt hooldusvaba. Olemasolevat haljasriba ära kasutades tekitatakse jalakäijate alale madalhaljastusega istutusalad, vahekäigud aga kaetakse sillutiskiviga. Aktsendiks on tumepunaste lehtedega iluõunapuude rivi, mille õitsemine hakkab kevadeti rõõmustama igat võrulast ja selle väikese linna külastajat. Istutusaladele on valitud kaselehise enela sort „Thor", mis sobib hästi linnahaljastusse. Tänav saab atraktiivne ja kesklinnale kohane. 
Kevad on mõeldud just selliste tööde tegemiseks ning juba lähiajal on näha töömehi Vabaduse tänaval. Loodame, et tööde teostamine ei häiri linnakodanikke ning nende kulgemine möödub edukalt.

Ka linna jõulupuule luuakse hubasem asukoht
Kuigi jõulud on veel väga kaugel, on linnavalitsus juba aastavahetuse mõtetega seotud. Linna jõulupuu on aastaid seisnud Vabaduse väljaku parklaalal, mis selleks ajaks suletakse. Paljud linnakodanikud on avaldanud arvamust, et jõuludeaegne parkimine on kesklinnas probleemne. Linnakülastajate sõnutsi on Võru linna jõulupuu nurgatagune ning jääb märkamatuks linna läbivatele inimestele. Jõulude ajal peaks aga just kuusk ja selle ümbrus linnapildis kesksel kohal olema. Kuna Kesklinna park on oma avatud väljakuga heaks ürituste korraldamise kohaks, siis sobiks ta ideaalselt olema ka jõulupuu uueks asukohaks. Kesklinna pargis teostatavate tööde käigus rajatakse vajalik süvis ning tehakse vajalikud elektritööd. Kindlasti ei hakka Võru linna jõulupuu edaspidi võistlema kõrgeima puu kategoorias, küll aga ilusaima. Uus lahendus loob aga linna hubasema jõulumeeleolu.

Kutsume kõiki asjahuvilisi 5. mail kell 10.00 Kesklinna parki, kus Võru Linnavalitsuse haljastuse- ja linnakujundusespetsialist Anne Vahtla ja arhitektuuri- ja planeerimisosakonna juhataja Ülevi Eljand tutvustavad eeltoodud teemat lähemalt.

Kohtumiseni!

Anne Vahtla
Võru linna haljastuse- ja linnakujunduse spetsialist